Безкоштовна приватизація землі в Україні: порядок та нюанси.

Законодавство України дає громадянам країни право на отримання землі на особисте користування безкоштовно. Земельний кодекс у ст. 121 містить вказівки про те, на яких підставах та в яких розмірах громадянин може узаконити приватне володіння земельною ділянкою без сплати мита. Норми такі:

1. Для будівництва та господарського забезпечення приватного будинку – до 25 соток у сільській місцевості, до 15 соток у селищах та до 10 соток у межах міста.
2. Для будівництва дачі – до 10 соток.
3. З метою садівництва – до 12 соток.
4. Для будівництва гаража – до 1 сотки.
5. Для облаштування особистого господарства – до 2 га.
6. Для організації фермерського господарства – розмір ділянки відповідає розміру паю, визначеного для учасників сільськогосподарських підприємств, що знаходяться на території тієї ж адміністративної одиниці (міста, села, селища), як і фермерське господарство, чи розміру середнього паю по даному району.

Усі повнолітні громадяни України мають право одноразової безкоштовної приватизації для кожного із цільових варіантів використання землі.

Як оформити землю у власність?

Порядок приватизації земельної ділянки спочатку залежить від того, чи користується громадянин даною ділянкою чи ні. Варіантів використання ділянки за відсутності правовстановлюючих документів на землю може бути декілька:

громадянин володіє приватним будинком, розташованим на землі, виділеній йому під забудову до 1991 р.;
заявник є учасником дачного кооперативу, який виділив цю земельну ділянку;
громадянин фактично користується ділянкою в господарських цілях, але юридично прав власності на нього не має. У цьому випадку мінімальний термін фактичного користування, за якого заявник може перевести землю у приватну власність, становить 15 років.

Порядок оформлення земельної ділянки починається з подання заяви на приватизацію землі до сільської чи селищної ради або місцевої державної адміністрації, залежно від територіального розташування ділянки.

Як оформити земельну ділянку, що знаходиться за межами населеного пункту? Для цього необхідно звернутися до однієї з організацій:

Головне обласне управління Держслужби України з питань геодезії, картографії та кадастру – для отримання ділянки з метою садівництва та ведення особистого селянського господарства;
районна держадміністрація – у всіх інших випадках.

Крім заяви подається викопування земельної ділянки, паспорт та ІПН заявника.

Другий етап оформлення – ухвалення рішення у держорганах про передачу ділянки у особисту власність. Зазвичай триває близько 1 місяця.

Третій етап – виготовлення техдокументації на грішну землю і видача акта приватизації.

Які документи потрібні для оформлення приватизації?

На першому етапі оформлення приватизації до заяви, поданої до органів місцевого самоврядування, необхідно додати:

* копію паспорта та ІПН заявника;
* копію правовстановлюючого документа на розташовану на ділянці нерухомість, якщо приватизується земля під приватним будинком;
* документи, що підтверджують участь у дачному кооперативі та видачі ділянки з певним номером;
* документ про користування ділянкою, виданий територіальним органом самоврядування;
* акт про узгодження меж ділянки землі.

Список необхідних документів на оформлення землі може бути доповнено – наприклад, перед тим, як оформити право власності на земельну ділянку, яку планується використати для організації фермерського господарства, необхідно пред’явити підтвердження досвіду роботи у сільськогосподарській сфері або диплом аграрного навчального закладу.

Перед тим, як приватизувати земельну ділянку, не маючи на неї правовстановлюючих документів, потрібно довести факт користування землею протягом 15 років (придбання). Доказом можуть бути свідчення сусідів, але найчастіше у разі організується судовий розгляд.

У ході приватизації заявнику доведеться сплатити послуги організацій, які займаються проведенням землевпорядних робіт у цьому районі. Скільки коштує приватизація землі в Україні, залежить від конкретної ситуації, розташування та розмірів ділянки. Розміри витрат за оформлення становлять від 3 до 10 тис. грн.

На етапі розробки та затвердженняя проекту землеустрою організації можуть вимагати додаткові документи від заявника. Після оформлення проекту необхідно подати заяву до Реєстраційної служби або через державного кадастрового реєстратора. Через 14 днів видається Свідоцтво про право власності на земельну ділянку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *