Податок на нерухомість: кому належать знижки!

Часто люди не знають, що їм покладено знижки з податку за нерухомість (ННІ) і починають обурюватися, замість прояснити це питання, зазначають представники Ризької думи. Розмір допомоги, яку отримують рижани по ННІ, становить 8 791 509 євро. І щоб заощадити значну суму, варто уважніше вивчити список пільговиків. Він досить великий.

Більша частина допомоги ННІ зараз надається сім’ям з дітьми. Застосовуються пільги до нарахованого податку у розмірі 50%, 70% та 90%. Так, на сьогоднішній день пільги зі сплати податку на нерухомість для сімей з дітьми становлять приблизно половину всієї суми допомоги, або 3,36 млн. євро. Усього допомога надається 39 877 сім’ям з дітьми.

Пільги для учнів

18 грудня 2019 року депутати Ризької думи ухвалили нові правила, згідно з якими існуючі податкові послаблення та порядок їх надання в основному були збережені. Але в деяких випадках вони були збільшені малолітніми дітьми або дітьми не старше 24 років, які продовжують здобувати освіту: на одну дитину — 50%, на двох — 70%, на трьох і більше — 90%.

Умова для отримання пільги в нерухомості — на 1 січня року таксації має бути задекларовано принаймні одного з батьків із дітьми.

Важливо, що пільгу можуть здобути не лише сім’ї з дітьми віком до 19 років — тобто зі школярами, а й сім’ї з дітьми віком до 24 років, за умови, що вони здобувають освіту у загальноосвітній, професійній, вищій чи спеціальному навчальному закладі на денному відділенні.

Таким чином, навіть одна “прописана” у квартирі дитина (яка обов’язково є рідною або офіційно приймальною стосовно власника житла) дає право на пільгу з податку в 50%.

Про хитрощі з “пропискою”

Припустимо, подружня пара з двома дітьми має дві квартири, одна з яких успадкована від бабусі. Очевидно, що у бабусиній квартирі обов’язково має задекларуватися хтось із членів сім’ї, щоб не платити підвищену ставку податку.

Але при цьому варто ретельно зважити, до якої із квартир задекларувати дітей. Якщо кадастрова вартість квартири бабусі вища, то, можливо, вигідніше в неї задекларувати одразу двох дітей, щоб отримати 70% пільгу на дорожчу нерухомість, а в першій квартирі залишити як задекларовану персону лише дорослого члена сім’ї. Або “розподілити” дітей по двох квартирах, щоб на кожну отримати пільгу у розмірі 50%. Але треба пам’ятати, що в даному прикладі, щоб отримати право на пільгу, хтось із членів сім’ї (мама, тато чи діти) повинні бути власниками квартири бабусі.

Ще з 1 січня 2018 року набули чинності поправки до закону “Про податок на нерухомість” (Par nekustam? ?pa?uma nodokli, 5 стаття, 1. 2 частина), які дозволяють отримувати багатодітній сім’ї пільгу з податку на нерухомість у розмірі 50% навіть у тому випадку, якщо сім’я живе разом з бабусею та дідусем у житлі, що їм належить. Щоб отримати цю пільгу, на 1 січня року таксації в нерухомості мають бути задекларовані і батько або його чоловік разом із трьома та більше дітьми, і батьки батьків (мати чи батько одного з подружжя), кому належить конкретна квартира.

Пенсіонерам та інвалідам

Пільги у розмірі 90% будуть покладатися пенсіонерам:

* самотнім, які не мають повнолітніх дітей,

* задекларованим за місцем свого проживання одні або разом тільки з одним пенсіонером або особою, яка має інвалідність 1 або 2 групи.

Пільги у розмірі 50% належать пенсіонерам:

* які мають повнолітніх дітей,

* зареєстрованим у своєму житлі одні або разом з іншим пенсіонером, або інвалідом 1 та 2 групи — 50%.

Для осіб, які мають 1-у та 2-у групу інвалідності, а також їхніх родичів, задекларованих за тією ж адресою, розмір знижки з податку на нерухому власність збільшиться з 50% до 70%.

Дітям з інвалідністю або особам, які спільно задекларовані з дитиною з інвалідністю (якщо це їхня рідна дитина, онук, брат чи сестра), належить пільга у розмірі 90%.

Пільги для власників культурних пам’яток

Надалі податкові послаблення отримуватимуть також усі співвласники будівель, визнаних охоронюваною державою пам’яткою культури, які містяться відповідно до вказівок Управління національної культурної спадщини; будівель, визнаних забудовою, “що створює культурно-історичну цінність для міського середовища, що має автентичний фронт забудови; реконструйованих, реставрованих будівель”. Що варто врахувати: пільги будуть надаватися всім співвласникам, навіть якщо подано заяву тільки від однієї. Але заявки на отримання такого виду послаблення подаються лише в електронному вигляді.

Скільки можна буде заощадити? До будівель, визнаних охоронюваною державою пам’яткою культури і які містяться відповідно до вказівок Управління національної культурної спадщини, будуть застосовуватись знижки у розмірі 25%, у свою чергу, для отримання знижки у розмірі 50% додатково потрібно провести повну реконструкцію фасаду будівлі та встановити на фасад декоративне освітлення, забезпечивши його роботу у темну пору доби.

Також правилами встановлюється, що знижки житлового будинку, права управління на який відповідно до закону “Про приватизацію житлових будинків, що перебувають у власності держави та самоврядувань”, перейняті від самоврядування та укладено договір про управління будинком, або якщо квартири в житловому будинку приватизовані відповідно до закону “Про приватизацію кооперативних квартир” та укладено договір про управління будинком, надаватимуться до 2021 року (включно).

Основні податкові ставки:

Якщо у квартирі не задекларовано жодного мешканця — 1,5% від кадастрової вартості

Якщо задекларовано як мінімум 1людина:

0,2% від кадастрової вартості, що не перевищує 57 000 євро,

0,4% від кадастрової вартості, що перевищує 57 000, але нижче 107 000 євро,

0,6% від кадастрової вартості, що перевищує 107 000 євро.

Основні пільги:

Сім’я з однією дитиною 50% від суми ННІ.

Сім’ї з двома дітьми 70% від суми ННІ.

З трьома та більше дітьми 90% від нарахованої суми податку.

Що важливо: поширюється на дітей віком до 24 років, за умови, що вони здобувають освіту у загальноосвітньому, професійному, вищому чи спеціальному навчальному закладі на денному відділенні.

Знижка 90% від суми платежу належить:

особам, визнаним такими, що потребують,

одиноким пенсіонерам, одиноким інвалідам 1–ї чи 2–ї групи,
особам, які на 1 січня були опікунами дитини, яка отримує пенсію за втрати годувальника;

особам, які отримують пенсію по втраті годувальника, якщо їм самим належить квартира;

дітям-інвалідам; особам, які мають загальну декларацію місця проживання з дитиною–інвалідом. Якщо дитина-інвалід є дитиною цієї особи або її чоловіка, онуком, братом або сестрою.

Знижка в 70% від суми платежу належить:

особам, визнаним малозабезпеченими;

пенсіонерам або інвалідам 1–ї чи 2–ї групи, які не мають повнолітніх дітей, і які проживають у квартирі з ще однією людиною, яка є пенсіонером або інвалідом 1-ї чи 2-ї групи;

Знижка 50% від суми платежу належить:

пенсіонерам, які мають повнолітніх дітей і проживають в одній квартирі тільки з однією людиною, яка є інвалідом 1-ї або 2-ї групи або пенсіонером ;

особам, які мають статус політично репресованих;

особам, у яких загальне деклароване місце проживання з інвалідом 1–ї чи 2–ї групи, яке є дитиною, онуком, братом, сестрою, чоловіком та дружиною , батьком, бабусею чи дідусем платника податків чи його чоловіка.

Як розраховується ННІ

Розрахунок ПНД у Латвійській Республіці регулюється Законом “Про податок на нерухому власність”. Проте муніципалітет має право, прийнявши обов’язкові правила (які публікуються до 1 листопада кожного року до сплати податків), встановити ставку НДІ у розмірі від 0,2 до 3% від кадастрової вартості, а також знижені ставки — від 0,2 до 0 ,6% для певних об’єктів житлової нерухомості.

При цьому, якщо в квартирі не задекларовано жодного мешканця, то замість зниженої ставки застосовуватиметься ставка 1,5% від кадастрової вартості.

Наприклад: якщо у квартирі з кадастровою вартістю 20 000 задекларовано хоч одну людину, то податок становить 40 євро на рік. А якщо ні, то ННІ становить 300 євро. Різниця — 260 євро на рік.

Багато людей на початку року, отримавши платіжне повідомлення з податку на нерухомість, кажуть, що не встигли задекларуватися. Однак якщо декларуватися у власності після 1 січня, то лише наступного року можна сплачувати податок за зниженою ставкою.

Хто ж цей “як мінімум 1 людина”, яка має бути задекларована, щоб можна було отримати пільгу, які вимоги до неї висуваються:

* особа повинна мати один із цих статусів: громадянин Латвії, негромадянин Латвії, громадянин іншої держави — члена ЄС, громадянин країни Європейської економічної зони, громадянин Швейцарської Конфедерації або ж особа, яка отримала постійний посвідку на проживання в Латвії;

* на конкретну адресу особа повинна бути заявлена вже до 24.00 години 1 січня — тобто від початку таксаційного року. Іноземець на додаток до сказаного вище повинен бути задекларованим у Латвії мінімум сім років (теж станом на 1 січня). Зазначені вимоги не поширюються на дітей віком до 7 років.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *